star

ZODIAK


zodiak
nazwa filmu: Zodiak (oryg. Zodiac)
kraj USA
reżyser David Fincher
data premiery 2007

Zodiak (oryg. Zodiac) – amerykański thriller kryminalny w reżyserii Davida Finchera z 2007 roku oparty na książce Roberta Graysmitha o tym samym tytule. W produkcji zagrali m.in. Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo i Robert Downey Jr.

Film opowiada autentyczną historię działalności Zodiaka, seryjnego mordercy działającego w latach 60. i 70. XX wieku w San Francisco. Zodiak znany był z wysyłania policji i redakcjom gazet listów i szyfrów na temat zbrodni. Do dziś jego sprawa pozostaje nierozwiązana. Reżyser David Fincher i scenarzysta James Vanderbilt przed rozpoczęciem zdjęć do filmu spędzili około 18 miesięcy studiując zbrodnie Zodiaka i śledztwa policji.

Film spotkał się z przychylnym odbiorem amerykańskich krytyków, zdobywając 90% pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes. Tylko dwa filmy (Aż poleje się krew i To nie jest kraj dla starych ludzi) znalazły się częściej na listach Top 10, tradycyjnie przygotowywanych przez krytyków na koniec roku. Film nie okazał się jednak hitem kasowym, zarobił 33 mln dolarów w USA i 51 mln dolarów na rynkach zagranicznych. W Polsce wpływy z wyświetlania osiągnęły poziom 472 tys. dolarów.


Źródło: Wikipedia