star

ZODIAK


zodiak
pseudonim: Zodiak
tożsamość: Nieznana

Zodiak – pseudonim, który nadał sobie seryjny morderca dokonujący zbrodni w końcówce lat 60. i na początku lat 70. XX wieku w San Francisco i jego okolicach.

Pseudonim najprawdopodobniej pochodzi od nazwy szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej „Zodiac”. Morderca posługiwał się symbolem przypominającym logo tej firmy. Zodiak przyznawał się do zamordowania 37 osób, ale z całą pewnością udowodnić można mu pięć ofiar śmiertelnych i dwie osoby ciężko ranne, zaatakowane w okresie od 20 grudnia 1968 do 11 października 1969 roku. Morderca zasłynął z przesyłanych do prasy listów, a także dołączonych do nich zaszyfrowanych wiadomości. Z czterech zaszyfrowanych wiadomości tylko jedną udało się prawidłowo odczytać bez żadnych wątpliwości.

Morderca nigdy nie został złapany. Choć zarówno policja, jak i osoby badające popełnione przez niego morderstwa wytypowały kilku podejrzanych, w tym najważniejszego - Arthura Leigh Allena, to nikomu nie postawiono zarzutów. W kwietniu 2004 roku policja z San Francisco zmieniła status śledztwa na "nieaktywne", ale w marcu 2007 roku ponownie powróciła do tej sprawy. Śledztwo toczy się do dziś również w mieście Vallejo oraz w hrabstwach Napa i Solano.

W 2007 roku David Fincher wyreżyserował film Zodiac. Scenariusz powstał na podstawie dwóch książek autorstwa Roberta Graysmitha zatytułowanych Zodiac oraz Zodiac Unmasked: The Identity of America's Most Elusive Serial Killer. Graysmith, który w latach 60. był rysownikiem w San Francisco Chronicle został jednym z najważniejszych badaczy-amatorów, starających się pomóc policji w znalezieniu mordercy.


Źródło: Wikipedia