star

PORUCZNIK COLUMBO


columbo
bohater: serialu telewizyjnego "Columbo"
rolę odtwarzał: Peter Falk

Porucznik Columbo bohater amerykańskiego telewizyjnego serialu kryminalnego pod tytułem Columbo, pracujący w wydziale zabójstw policji Los Angeles. Rolę odtwarzał Peter Falk. Serial był wyświetlany w USA (z przerwami) w latach 1968-2003.

Porucznik Columbo urodził się w Nowym Jorku. Jest Amerykaninem pochodzenia włoskiego. Odbył służbę wojskową podczas wojny koreańskiej, a następnie wstąpił do nowojorskiej policji. W 1958 roku przeprowadził się do Los Angeles, gdzie ukończył szkołę oficerską.

Columbo jest niepozorny, szczupły, niskiego wzrostu. Nie nosi munduru policyjnego. Ubiera się stale w taki sam garnitur, krawat i płaszcz, które nie zawsze są czyste. Jest roztargniony. Cierpi na wiele przypadłości, m.in. lęk wysokości, chorobę morską oraz lęk przed szpitalem i zabiegami medycznymi. Nie umie pływać. Nie nosi broni i nie potrafi z niej strzelać, trzyma ją w komendzie. Jest marnym kierowcą (wielokrotnie w serialu pokazane są jego naruszenia zasad ruchu drogowego oraz drobne stłuczki). Jego ulubioną potrawą jest chili z krakersami.

Gdy prowadzi śledztwo wcześnie rano, zabiera w kieszeni do pracy jajka na twardo. Pije dużo czarnej kawy. Gdy poznajemy Columbo, jest mężczyzną w wieku około 40 lat. Przez cały czas trwania serialu nie awansował. W serialu nigdy nie pada imię porucznika Columbo, natomiast w jednym z odcinków, na dokumencie tożsamości porucznika widnieje imię Frank.

W serialu Columbo często wspomina o swojej żonie, która nie wystąpiła w żadnym z odcinków. Żona porucznika występuje w tytule epizodu (Rest In Peace, Mrs Columbo). W odcinku tym zainscenizowany jest pogrzeb Pani Columbo po to, by porucznik mógł wydobyć przyznanie się do winy morderczyni.

Columbo wspomina w odcinku Any Old Port in a Storm, iż posiada dziecko. Z kolei w odcinku Mind over Mayhem używa liczby mnogiej mówiąc o swoich dzieciach. W odcinku Rest in Peace, Mrs. Columbo z dziewiątej serii serialu, zaprzecza jakoby miał mieć dzieci, ale ma to związek z tym, iż celowo chce zmylić główną podejrzaną, która dybała na życie żony porucznika.


Źródło: Wikipedia