star

HARRY HOLE


harry_hole
bohater: serii kryminałów autorstwa Jo Nesbø
data ur: 1965r
miejsce ur: Oppsal, dzielnica Oslo

Główny bohater liczącej dotychczas 12 części serii kryminałów autorstwa Jo Nesbø. Hole jest klasycznym przykładem niepokornego i bezkompromisowego policjanta, mającego bardzo niekonwencjonalne metody pracy i tylu przyjaciół, ilu wrogów.

Postać

Matka Harry’ego – rodowita Laponka – umiera na raka, gdy bohater jest chłopcem. Z ojcem, który z zawodu jest nauczycielem, nigdy nie żył w dobrych relacjach. Śledczy ma także młodszą siostrę Sio z zespołem Downa. Hole mierzy 193 cm wzrostu, waży 95 kg i ma niebieskie oczy. Jest uzależniony od papierosów i alkoholu. Ostatni z tych nałogów przyczynia się do narastającego konfliktu z szefostwem i współpracownikami, jednak Bjarne Møller – szef Wydziału Zabójstw Komendy Okręgowej Policji w Oslo, w którym pracuje Hole i jednocześnie jeden z jego najlepszych przyjaciół – chroni policjanta przed wyrzuceniem z pracy. Nie robi tego jednak z litości – mimo wielu wad Hole ma niesamowity talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Znakomity śledczy zyskał sławę w całej Norwegii dzięki zaangażowaniu w złapanie seryjnego mordercy w Australii. Ukończył Wyższą Szkołę Policjną, jest również jednym z niewielu w siłach policji, którzy przeszli specjalne roczne szkolenie FBI. Harry Hole ma dwoje bliskich przyjaciół w wydziale prawnym norweskiej policji. Należy do nich Beate Lønn, od której w krytycznych momentach Hole pozyskuje poufne i kluczowe dla swych śledztw informacje.

„Hole” – nazwisko bohatera – to jednocześnie nazwa jednego z miast Norwegii, którego historia sięga czasów wikingów. Pochodzi od staronordyjskiego hólar (liczba mnoga od hóll) oznaczającego „okrągłe, osamotnione wzgórze”


Źródło: Wikipedia