star

O.J. Simpson


O.J. Simpson
imię i nazwisko: Orenthal James Simpson
data ur.: 9 lipca 1947
miejsce ur.: San Francisko, USA

Urodził się w 1947 roku w San Francisco. W zawodowej karierze grał w dwóch klubach (Buffalo Bills i San Francisco 49ers). Nieprzerwanie, aż do końca kariery sportowej w 1978 roku, bił rekordy. Czterokrotnie zostawał liderem w klasyfikacji zdobytych jardów, a dwukrotnie w ilości zdobytych przyłożeń. Gdy kończył karierę sportową, był drugim zawodnikiem wszech czasów w klasyfikacji zdobytych jardów.

Z czasem karierę sportową zamienił na medialną, został komentatorem sportowym i aktorem. Jako aktor znany jest z roli policjanta Nordberga, którą zagrał w serii filmów komediowych pt. Naga broń.

Procesy karne

W 1994 roku Simpson został oskarżony o zabicie swojej byłej żony, Nicole Brown, oraz kelnera z restauracji „Mezzaluna”, Rona Goldmana. Został uniewinniony z zarzutu podwójnego morderstwa przez ławę przysięgłych w 1995. W 1997 roku sąd cywilny zasądził od Simpsona odszkodowanie w wysokości 33,5 miliona dolarów dla rodzin zmarłych, przyjmując, że Simpson pozbawił ich życia. Zgodnie z prawem stanu Kalifornia sąd cywilny nie był związany wyrokiem sądu karnego.

15 września 2007 roku został aresztowany w Las Vegas w związku z włamaniem do pokoju hotelowego. 4 października 2008 roku został uznany za winnego wszystkich 12 zarzutów związanych z napadem z bronią w ręku w Las Vegas oraz porwaniem. 5 grudnia 2008 roku został skazany za zbrojny napad i porwanie. Został skazany na 33 lata więzienia z możliwością warunkowego zwolnienia po odbyciu co najmniej 9 lat orzeczonej kary. 20 lipca 2017 roku komisja ds. zwolnień warunkowych stanu Nevada poinformowała o warunkowym zwolnieniu Simpsona, które zaplanowano na 1 października 2017 roku.

Simpsonowi poświęcony jest pierwszy sezon serialu American Crime Story, w rolę sportowca wcielił się Cuba Gooding Jr.

Źródło: Wikipedia